Victorie de proporţii a Gloriei Bistriţa contra Rapidului Bucureşti, duelul celor doi rapididişti care au activat sau activează la Bistriţa – Manea-Şumudică, încheindu-se net în favoarea lui Nae Manea. Golurile bistriţenilor au fost marcate de Cavalli '31, '66 şi Băjenaru '78 (penalti), în timp ce pentru Rapid au punctat Roman '25 şi Herea '71. Din minutul 25, Rapid a preluat conducerea pe tabela de marcaj, printr-un gol de generic reuşit de Mihai Roman, care a şutat puternic de la aproximativ 25 de metri, în urma unei acţiuni pe partea dreaptă. Şase minute mai târziu, Gloria restabileşte egalitatea, scor 1-1. În urma unui contraatac al formaţiei bistritene, şutul lui Petre este respins în faţă de portarul Dănuţ Coman, iar italianul Simone Cavalli a trimis mingea în plasă din trei metri. În minutul 66, Gloria Bistrita îşi măreşte avantajul pe tabela de marcaj, scor 2-1, prin acelaşi Cavalli, care înscrie din doi metri, după ce Coman respinsese în primă fază un alt şut al italianului. În minutul 71, Rapid restabileşte egalitatea, scor 2-2, prin Ovidiu Herea, care înscrie din cădere, după o centrare a lui Cesinha. În minutul 77, portarul Dănuţ Coman a primit direct cartonaşul roşu, după ce l-a oprit în careu pe Cavalli. Arbitrul Paul Unimătan a dictat lovitură de la 11 metri pentru Gloria. Deoarece Rapid a efectuat cele trei schimbări, în locul lui Coman în poartă a intrat Mihai Roman, care însă nu a putut apăra penaltiul executat de Liviu Băjenaru, bistriţenii preluând conducerea, scor 3-2, din minutul 78. Gloria Bistriţa: 22. Albuţ – 3. Tudose, 27. Szukala, 6. Corallo, 18. Cafasso – 16. R. Mărginean, 29. Anton (15. Nalaţi '90) – 14. Achim, 30. Băjenaru, 2. C. Petre (26. I. Iordache '79) – 9. Cavalli. Antrenor: Nicolae Manea. Rapid Bucureşti: 1. D. Coman – 5. Vidanov (3. Ezequias '62), 4. Marcos Antonio, 27. Glauber, 19. Bozovici – 14. M. Roman, 8. N. Grigore, 20. Grigorie (23. Spadacio '60), 7. Cesinha – 10. Herea, 21. Sburlea (11. Frunză '56). Antrenor: Marius Şumudică. Cartonaşe galbene: Cafasso '51, Albuţ '72 / Spadacio '90 Partida a fost arbitrată la centru de Paul Unimătan, asistat de Octavian Şovre şi Dorin Mudura , în timp ce Florin Ghimbăşan a fost rezervă. Observatori: Anton Heleşteanu, Nicolae Pantea. Supervizor: Mircea Cezar Ionescu. La meciul disputat pe stadionul Gloria au asistat aproximativ 4.500 de spectatori. Declaraţii după meci Nae Manea (Gloria Bistriţa) "Cele două echipe au obiective diferite, Rapidul cupele europene, noi să adunăm cât mai multe puncte. Cred că am dovedit că avem jucători valoroşi, care atunci când evoluează aşa cum au făcut-o în această seară, pot bate orice echipă. Cred că am meritat victoria, este meritul jucătorilor, au obţinutm trei puncte foarte importante şi mă bucur enorm. Lăsând la o parte trecutul meu rapidist, sunt foarte ataşat de Gloria, unde am jucat cinci ani, promovând în Liga I. Avem un an foartre greu şi trebuie să ieşim din zona retrogradării", a spus Nicolar Manea în conferinţa de presă de după meci. Tehnicianul a mai spus că antrenorul Marius Şumudică a fost prea sigur de victorie în meciul de azi şi că italianul Simone Cavalli, care a marcat două goluri, a făcut un joc extraordinar, demonstrând că este un jucător cu mare experienţă. Marius Şumudică (Rapid Bucureşti) "A fost un joc ciudat, am marcat, am dominat, dar am făcut o greşeală şi ne-au egalat. Apoi jocul a luat o altă turnură. Am pierdut aiurea pe trei greşeli grave şi sunt dezamăgit. Nu este posibil să marcăm două goluri în deplasare şi să pierdem. Felicit Gloria, dar publicul care m-a înjurat tot meciul a uitat că, poate dacă nu eram eu, Gloria era în Divizia B. Asta este, bine faci, bine găseşti. Nu ştiu dacă postul meu e în pericol, eu am contract, dacă sunt nemulţumiţi şi cred că asta este o soluţie, nu e nicio problemă”.