România a învins reprezentativa gazdă, Danemarca, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal feminin și s-a calificat în semifinalele competiției. Scorul a fost 31-30 pentru România.

Meciul a fost decis în reprizele de prelungiri. La finalul reprizei a doua din timpul regulamentar, cu 15 secunde înainte de ultimul fluier, România conducea cu 27-26. Danezele au primit un 7 m, dar Paula Ungureanu a apărat. Mingea a revenit la o jucătoare daneză care a fost din nou faultată și s-a dat iar 7 m. De data aceasta, Ungureanu nu a mai putut face nimic. Însă, la ultimul nostru atac, am primit și noi 7 m chiar înainte de sirenă. Însă, Cristina Neagu a ratat, iar meciul a intrat în prelungiri.

Ada Nechita a marcat golul calificării în ultima secundă a meciului, în reprizele de prelungiri. România va evolua în semifinale, vineri, de la ora 21:45, împotriva Norvegiei, care a trecut în sferturile de finală de Muntenegru, scor 26-25. Naționala noastră s-a mai întîlnit cu Norvegia în faza grupelor, unde nordicele s-au impus cu 26-22, potrivit unui post local tv.