Din nou dansul sportiv timișorean s-a făcut remarcat pe plan internațional . După ce în cadrul Campionatelor Naționale 2014, clubul  SporTim Dance Timisoara, s-a clasat printre cele mai bune cluburi din țară, aducând acasă 7 finale, 3 podiumuri, o pereche de campioni și una de vicecampioni ai României, a venit momentul să se afirme și pe plan internațional .

Perechea Rareș Moldovan ( 20 ani ) și Bianca Pavel ( 16 ani), vicecampioni ai României la categoria Under 21 Standard, au reprezentat țara noastră weekend-ul trecut la Campionatul Mondial de Standard, desfășurat la Rimini, în Italia .

Rareș și Bianca, o pereche tânară și ca vârsta și din punct de vedere al parteneriatului   (dansează împreună de 10 luni ) , au deja un palmares impresionant atât pe plan național cât și internațional:

-Octombrie 2013, Timișoara WDSF Internațional OPEN Championship – locul 1

-Noiembrie 2013, Austrian Internațional OPEN Championship – locul 6
-Februarie 2014, Bassano Internațional OPEN, locul 3

-Martie 2014, Campionatul Național al României categoria Adulți 19-35 ani, locul 5
-Aprilie 2014, Campionatul Național al României categoria sub 21 ani, locul 2
-Mai 2014, Rainbow Dance Cup, Sofia Bulgaria, locul 2
-Iunie 2014, Szeged Internațional OPEN, locul 3
Toate acestea după ore întregi de muncă, după extrem de multe sacrificii din partea lor ca și sportivi, din partea antrenorilor Andreea și Emanuel Jebeleanu, cât și din partea părinților.

Rareș Moldovan s-a mutat din Bistrița în Timișoara în vara anului 2013 , pentru a dansa împreuna cu Bianca Pavel, sub culorile clubului SporTim Dance. De altfel încă un fapt important în realizarea acestor performanțe este disciplina, cei doi  având un program foarte riguros, în ciuda căruia trebuie amintit faptul că Bianca este încă la liceu, Colegiul Național C.D. Loga, unde profesorii se declară multumiți de aceasta.

Făcând parte din lotul național al României  si obținând dreptul de a reprezenta țara la Campionatul Mondial, sportivii împreună cu antrenorii s-au deplasat în weekend-ul 12-13 Iulie 2014, la Rimini. Acolo , într-o locație superbă, s-au desfășurat concomitent în 8 săli Campionate Mondiale și Europene pe diverse stiluri de dans, cu un total de peste 2000 de sportivi și 5000 de spectatori din toate colțurile lumii .

S-au clasat pe locul 15, menținându-și supremația, fiind cea mai bine clasată pereche din România.

Bianca : ” La gala oficială de deschidere a Campionatului Mondial, în momentul în care pe rând a fost chemată pe ringul de dans fiecare țară cu steagul sus, m-au copleșit niște emoții nemaîntâlnite până atunci, a fost superb !!!”
Rareș : ” A fost un concurs extraordinar, cu o organizare ireproșabil. Sala, muzica, atmosfera … , totul a fost de nota 10. Din punctul meu de vedere , date fiind și rezultatele anterioare, mă consider printre semifinaliști, de ce nu chiar și finalist ! „