Elevii lui Şumudică au devenit, sâmbătă seara, hingherii "câinilor" din Ştefan cel Mare. Cu toate că centralul Colţescu a încercat să împingă echipa dinamovistă de la spate, alb-albaştrii au demonstrat că, dacă vor, pot. Cele trei puncte obţinute în partida cu Dinamo sunt meritate. Scorul de 3-2 reflectă dârzenia cu care s-a jucat.

Scorul a fost deschis de Niculescu, în minutul 12, în urma centrării lui Marius Niculae. În minutul 23, brazilianul Moraes îl surprinde pe goal-keeperul dinamovist cu o execuţie de zile mari şi readuce egalitatea pe tabela de marcaj. Colţescu, al 13-lea jucător al formaţiei bucureştene oferă cadou un penalty elevilor lui Ţălnar, iar Cristea transformă, în minutul 32 al partidei, fără emoţii. Vali Năstase însă nu le lasă "câinilor" prea mult timp pentru a se bucura şi marcheză pentru 2-2, obligândul pe Munteanu să scoată iarăşi mingea din plasă. În repriza secundă, tot Moraes va deveni eroul tifoşilor bistriţeni, astfel că, în minutul 88, îşi pune echipa la adăpost, trimiţând, totodată, "câinii" la eutanasiere.

Cei doi tehnicieni au aliniat următorul 11:

Gloria Bistriţa:Albuţ, Homei, V. Năstase, Frăsinescu, Latovlevici, D. Matei,  A. Mureşan, Hora, Băjenaru, C. Petre (S. Keita 70, Coroian 81), Moraes ( Ze Rui 90+2). Antrenor: Marius şumudică. Director tehnic: Remus Vlad.

Dinamo Bucureşti: Cr. Munteanu, Molinero, Scarlatache, Moţi, Pulhac, An. Cristea,  D. Kone, L. Rus, Torje, M. Niculae, Cl. Niculescu (Diabate 74). Antrenor: Cornel ţălnar.

Avertismente:

Cartonaşe galbene: Frăsinescu 76 / C. Munteanu 35, An. Cristea 57. Arbitri: Sebastian Colţescu (central) – Ionel Popa, Cătălin Savu (asistenţi) – Florin Ghimbăşan (rezervă)
Observatori: Mircea Cezar Ionescu, Valeriu Ioniţă. Supervizor: Nicolae Pantea

În etapa a 29-a, Gloria se va deplasa la Mediaş pentru meciul cu Gaz Metan, programat duminică, 25 aprilie, de la ora 15:00. Momentan, elevii lui Marius Şumudică şi Remus Vlad ocupă poziţia a 10 în clasamentul Ligii I, cu un total de 33 de puncte.