Aflată pe locul 16 în campionat Gloria Bistriţa s-a calificat astăzi în optimile Cupei României. Echipa lui Sabău a câştigat partida cu CFR Timişoara, scorul final fiind de 4-1. Meciul a fost condus în ambele reprize de echipa bistriţeană, golgheterii primei reprize fiind Anca (min. 9), Hora (min. 43) şi Coroian în minutul 45 din penalty. Coroian a adus un victorios 4-0 în favoarea echipei, însă scorul a suferit o modificare în minutul 88 al partidei, când o minge respinsă greşit de Albuţ s-a transformat în gol pentru CFR Timişoara. Gloria Bistriţa se alătură astfel în optimi formaţiilor CFR Cluj, Oţelul Galaţi, Universitatea Craiova, CS Otopeni, FC Botoşani, Dinamo Bucureşti, Sportul Studenţesc şi FC Timişoara.