Premiile municipiului Bistriţa, reprezintă cadrul prin care bistriţenii îi pot cunoaşte pe semenii care s-au distins prin rezultate remarcabile şi le pot exprima gratitudinea pentru eforturile depuse.

Astfel, s-au distins astfel, în acest an, prin rezultatele obţinute:

SECŢIUNEA CULTURĂ

Cormoş Otilia
Activă promotoare a valorilor locale şi a municipiului Bistriţa, a participat cu lucrări în cadrul a numeroase expoziţii de grup, printre care le amintim pe cele de la Muzeul Regional de Istorie Smolyan, Bulgaria, iunie 2015, Parallax Art Fair, Londra, iulie 2015, fiind promovată de Institutul Cultural Român din Londra ca singura participantă din România.
Totodată a expus lucrări la Art Expo Budapest, în luna septembrie 2015, fiind singura participantă din România la această expoziţie.
În ceea ce priveşte expoziţiile personale, le amintim pe cele de la Casa de Cultură, Odorheiul Secuiesc, octombrie 2015 şi Galeria „Casa cu Lei”, Bistriţa, 2015.

Aurel Marian

Artist plastic cunoscut şi unanim apreciat de critica de gen, cu o impresionantă carieră artistică, pictorul Aurel Marian a avut, pe parcursul anului 2015, participări excepţionale la expoziţii de grup precum cea intitulată sugestiv „Doi” de la Budapesta, „Nord BN” la Chişinău şi „Curcubeie” la Bucureşti, dar şi la Salonul Anual al Artelor.

Alexandru Şerban

Bogată activitate expoziţională în comun cu artiştii bistriţeni şi târgmureşeni, în expoziţii precum „Doi”, vernisată la Galeria MAMU din Budapesta, „Nord-BN” de la Muzeul Naţional de Artă al Moldovei, Chişinău şi „Curcubeie”, Galeria de Artă Cecilia Cutescu Stork, Bucureşti, expoziţie personală, Bistriţa, „Colibiţa-Bretea 2015”, Complexul Muzeal Judeţean Bistriţa-Năsăud.

SECŢIUNEA ŞTIINŢĂ ŞI ECONOMIE:

Andreea Elena Prisecaru
A obţinut diploma de Doctor la Dublin City University, School of Chemical Sciences, în anul 2015, cu lucrarea: „Metallodrugs as inducers and inhibitors of chemical nuclease activity”.

Mureşan-Madar Anda-Diana
A obţinut diploma de Doctor în Psihologie, în anul 2015, cu lucrarea „Vulnerabilitatea cognitivă pentru depresia post-partum: implicaţii pentru intervenţie” de la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Universitatea Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca.

Rusu Carmen Ramona
A obţinut diploma de Doctor în Management, în anul 2015, cu lucrarea „Perfecţionarea educaţiei antreprenoriale din România prin folosirea metodelor non-formale în ciclul inferior al liceului”.

Mureşan Diana
A obţinut diploma de Doctor în Contabilitate, în anul 2015, cu lucrarea „Constrângeri financiare şi anomalia angajamentelor pe piaţa de capital europeană” de la Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor, Contabilitate şi Audit.

Badiu Dorin Emilian
A obţinut diploma de Doctor la Facultatea de Horticultură, USAMV Cluj-Napoca, cu lucrarea „Cercetări privind eficienţa economică a mărului în diferite sisteme de cultură”.

Kozuk Andrei Ioan
A obţinut diploma de Doctor la Universitatea Tehnică Cluj-Napoca, cu lucrarea „Cercetare privind extinderea posibilităţilor tehnologice ale maşinilor unelte cu 3 axe, comandate numeric”.

Bulea Caius Casiu
Brevet pentru invenţia cu titlul: „Electrolit alcalin necianuric pentru depunere lucioasă nanocristalină a aliajului zinc-nichel”.

SECŢIUNEA DIVERSE

Antal Annamaria
Coregraf al trupei Lotus Dance Studio Bistriţa cu care a câştigat numeroase competiţii de gen printre care amintim:
– locul I, II şi III, diploma, cupa, la Concursul Internaţional „Bucharest Dance Festival” obţinând un certificat de calificare la Campionatul Mondial din Canada 2016;
– Locul I, diplomă, trofeu, la Concursul regional „Dialogul talentelor”;
– Locul I, certificat şi cupa, la Campionatul Mondial ESDU Dance Starr, Porec, Croaţia;
– Locul I, II, IV, diploma şi cupa, la Concursul Internaţional ESDU Dance Starr, România.

Denis Dobraniş
Campion european la GO, categoria sub 12 ani, Zandvoort, Olanda, 15 martie 2015;
Câştigătorul concursului World Youth Baduk Festival, Seul, Coreea de Sud;
Locul 5 la Hanwha Life Insurance Cup Children Baduk Championship, Seul, Coreea de Sud;
Dublu campion naţional la GO, la categoria sub 12 şi sub 14 ani.

The Teenagers – formaţia de dans sportiv antrenată de binecunoscuta antrenoare Florica Buduşan şi Patricia Rău
Campioni naţionali la secţiunea Standard;
Semifinalişti la Campionatul Mondial din Stuttgart, Germania, cei 20 de tineri care compun formaţia The Teenagers fac parte din generaţia nouă, o generaţie excepţională de artişti dedicaţi dansului şi coregrafiei.

Sângeorzan Radu – antrenor Karate Kyokushin, Clubul Sportiv Karate Bistriţa

Cu o activitate sportivă de peste 40 de ani (30 de ani în karate), ducând faima oraşului peste hotare. Antrenor emerit de arte marţiale cu rezultate excepţionale obţinute în anul 2015, printre care amintim:
9 medalii la Campionatele Mondiale de Karate Kyokushinkai;
23 de medalii la Campionatele Europene;
Peste 100 de medalii la Campionatele Naţionale.

SECŢIUNEA SPORT

Haltere

Csengeri Monica – antrenor Chivu Adrian
Locul III la Campionatul European de Haltere – seniori;
Multiplă campioană de seniori;
Componentă a Lotului Olimpic al României la Jocurile Olimpice 2016.

Sâncrăian Gabriel – antrenor Fătu Ovidiu
Locul V la Campionatul Mondial Haltere-seniori;
Multiplu campion naţional de seniori.

Taekwondo

Musteaţă Liana Ionela, componentă a C.S. Ilyo Bistriţa – antrenor Muthi Marius
Locul III la Campionatul Mondial Taekwondo – cadeţi;
Locul II la Campionatul European.

Tenis de masă – antrenor Filipaş Marian

Szocs Bernadette Cynthia
Locul III la Campionatul Mondial Universitar Tenis de Masă – seniori;
Multiplă campioană naţională.

Clapa Andreea
Locul I la Campionatul European de juniori;
Locul III la Campionatul European de juniori – individual.

Plăian Tania
Locul III la Campionatul Mondial de juniori;
Multiplă campioană naţională de juniori.

Sportivi ai Clubului Sportiv Municipal Bistriţa

Cioancă Alin – antrenor Drăguş Rodica
Locul V la Campionatul Mondial Ski Role – sprint;
Locul VI la Campionatul Mondial de schi role 19 km.

Băţagă Cristian – antrenori Pop Liviu, Pop Augustin, Vug Vasile
Locul V la Jocurile Europene de Gimnastică Artistică masculin – seniori;
Multiplu campion naţional de seniori;
Component al Lotului Olimpic al României la Jocurile Olimpice 2016.

Echipa de gimnastică – masculin, antrenori Pop Augustin şi Pop Liviu

Băţagă Cristian, Nistor Laurenţiu, Necşa Bogdan, Rădeanu Daniel, Paraschivu Rareş
Vicecampioană naţională de seniori;
Campioană en titre.

Echipa de arte marţiale – antrenor Sângeorzan Radu

Sângeorzan Dragoş
Locul I la Campionatul Mondial – seniori;
Locul I la Campionatul European de seniori.

Chirlejan Georgiana
Locul I la Campionatul European juniori – kata;
Locul III la Campionatul European de juniori – kumite.

Chirlejan Cristiana
Locul III la Campionatul Mondial juniori;
Locul II la Campionatul European de juniori.

Moldovan Luca
Locul III la Campionatul Mondial cadeţi;
Multiplu campion naţional.

Rada Octavian
Locul I la Campionatul Mondial de tineret;
Locul II la Campionatul European de tineret.

SECŢIUNEA EDUCAŢIE

Rareş Buhai – profesor coordonator Constantin Gălăţan:
Premiul I la Olimpiada Naţională de Informatică 2015;
Medalia de Aur la Olimpiada Internaţională de Informatică, Almaty, Kazahstan, 2015;
Medalie de Argint la Olimpiada pentru Europa Centrală de Informatică, ediţia 22, Brno, Cehia, 2015.

Becheş Cătălin Ionuţ – profesori Naroşi Sanda, Baci Adriana, Rus Maria
Premiul III la Olimpiada Naţională în domeniul Electric, Electrotehnic, Electromecanic.

Borcani Raul Robert – profesor Gălăţan Suzana
Menţiune la Olimpiada naţională de Informatică.

Socaciu Vlad – profesor Neamţiu Eugen
Menţiune la Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei,

Cindrea Dara – profesor Tonea Alina
Premiul II la Olimpiada Naţională de Limbă, Comunicare şi Literatura Română.

Moldovan Ana Maria – profesor Luca Ioan
Premiul III la Olimpiada Naţională de Sociologie.

Butaciu Florina – profesor Toma Camelia
Menţiune la Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română.

Hărănguş Sebastian – profesor Tonea Alina
Menţiune la Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română.

Pop Vlad Adrian – profesor Moisil Gabriela
Menţiune la Olimpiada Naţională de Educaţie Tehnologică.

Domniţi Alina Florina – profesori Mureşan Maria, Cocean Anca
Menţiune la Olimpiada Naţională în domeniul Economic, Administrativ.

Sântionean Maria Diana – profesor Ţirău Liana
Menţiune la Olimpiada Naţională de Biologie.

Micu Alexandra Maria – profesor Toderic Cristian
Menţiune la Olimpiada Naţională de Pregătire Sportivă Teoretică.

Sfechiş Ioana Daiana – profesor Nistea Domniţa
Premiul I la Olimpiada Naţională de Limba Germană – proiect.

Muller Agnes – profesor Sztankovszky Eniko Zsuzsanna
Menţiune la Olimpiada Naţională de Limba şi Lteratura Maghiară Maternă.

Beudean Alexandra Daria profesor Ţifu Teodora
Menţiune la Olimpiada Naţională de Limba Engleză.

Andrecuţ Alexandra Ionuţa – profesor Trif Alice
Menţiune la Olimpiada Naţională de Limba Franceză.

Grecu Alexandru – Pop Ilie Valentin
Premiul I la Olimpiada Naţională de Interpretare Instrumentală – chitară.

Bungărdean Dan Ionuţ – profesor Pop Adriana
Premiul III la Olimpiada Naţională de vioară.

Mureşan Tudor – profesor Ţigănilă Ioan
Premiul III la Olimpiada Naţională de canto clasic.

Mihalka Andreea – profesor Duda Vasile
Menţiune la Olimpiada Naţională de Arhitectură.

PREMIUL DE EXCELENŢĂ

CONSTANTIN GĂLĂŢAN

„Şi-a onorat cu cinste şi totală dedicare vocaţia de dascăl, călăuzind de-a lungul anilor generaţii de copii excepţionali. Astfel a reuşit să valorifice talentul şi capacitatea tinerilor care reprezintă Bistriţa la concursuri de cel mai înalt nivel. Iar remarcabila sa carieră de profesor este încununată de performanţele excepţionale pe care, an de an, elevii coordonaţi de domnia-sa le obţin în competiţiile naţionale şi internaţionale de informatică la care participă.
Premiul de Excelenţă reprezintă aprecierea meritelor sale şi recunoştinţa pe care comunitatea bistriţeană i-o poartă”, informează municipalitatea.

 

La iniţiativa primarului Ovidiu Teodor Creţu, Consiliul Local al municipiului Bistriţa a aprobat titlul de cetățean de onoare în baza unei distincţii prin Hotărârea nr. 106 din 13 august 2015, lui Rareș Buhai.
Evoluţia bistriţeanului Rareş Darius Buhai de-a lungul anilor – ani care au însemnat foarte multă muncă pentru atingerea impresionantelor rezultate – a fost atent călăuzită de profesorul Constantin Gălăţan, coordonatorul lotului naţional de informatică al României, iar distincţiile pe care le-a obţinut tânărul său elev, în doar câţiva ani, constituie un CV excepţional:
• Olimpiada Naţională de Informatică:
– 2010, 2011, 2012, 2013, 2014: locul 1;
– 2015: locul 2;
• Olimpiada Balcanică de Informatică pentru Juniori:
– 2010, Shumen, Bulgaria: medalie de bronz;
– 2011, Bistriţa, România: medalie de aur;
• Olimpiada Pluridisciplinară Tuymaada:
– 2012, Yakutsk, Rusia: medalie de aur;
– 2013, Yakutsk, Rusia: medalie de aur;
• Olimpiada Balcanică de Informatică:
– 2012, Belgrad, Serbia: medalie de aur;
– 2013, Sarajevo, Bosnia-Herțegovina: medalie de aur;
• Olimpiada de Informatică a Europei Centrale:
– 2014, Jena, Germania: medalie de aur;
– 2015, Brno, Cehia: medalie de argint;
• Olimpiada Internaţională de Informatică:
– 2012, Sirmione-Montichiari, Italia: medalie de aur;
– 2013, Brisbane, Australia: medalie de aur;
– 2014, Taipei, Taiwan: medalie de aur;
– Medalia de Aur la Olimpiada Internaţională de Informatică, Almaty, Kazahstan, 2015;
– Premiul I la Olimpiada Naţională de Informatică 2015;
– Medalie de Argint la Olimpiada pentru Europa Centrală de Informatică, ediţia 22, Brno, Cehia, 2015.
 
Cel mai tânăr Cetăţean de onoare al municipiului, Rareş Darius Buhai, a absolvit în această vară Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu” Bistriţa, specializarea matematică-informatică.
Cunoscut deja în întreaga lume pentru talentul şi nivelul de pregătire la care a ajuns, a primit oferte de la mai multe universităţi americane de profil şi a optat pentru MIT – Massachusetts Institute of Technology, Statele Unite ale Americii – unde îşi va desăvârşi educaţia la standarde care sunt pe măsura talentului său, potrivit municipalității.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here