Formaţia spaniolă a devansat clubul de fotbal Arsenal, cu scorul general de 6-3, şi va întâlni în această fază a competiţiei pe Internazionale Milano, unde evoluează şi Cristian Chivu.

În manşa retur din cadrul sferturilor de finală a Ligii Campionilor la fotabal, FC Barcelona a învins cu scorul de 4-1, pe teren propriu, formaţia engleză Arsenal. În tur cele două combatante au terminat la egalitate 2-2. Atacantul Messi a fost eroul Barcei, care a marcat toate cele patru goluri din partida disputată pe Camp Nou, în minutele 21, 37, 42 şi 88. Pentru Arsenal a punctat Bendtner, în minutul 18.
Cei doi tehnicieni au aliniat următorul 11:

FC Barcelona: Valdes – Daniel Alves, Marquez, Milito, Abidal (Maxwell '53) – Xavi, Busquets, Keita – Pedro Rodriguez (Iniesta '84), Messi, Bojan (Toure '56). Antrenor: Josep Guardiola.

Antrenor: Almunia – Sagna, Vermaelen, Silvestre (Eboue '63), Clichy – Denilson, Diaby – Walcott, Nasri, Rosicky (Eduardo '73) – Bendtner. Antrenor: Arsene Wenger.

Partida a fost arbitrată de o brigadă germană, avându-l la centru pe  Wolfgang Stark, asistat la cele două margini de Jan Hendrik Salver şi Mike Pickel, în timp ce  Knut Kircher a fost arbitrul de rezervă.

Miercuri, 7 aprilie, în celelalte două meciuri din sferturile de finală ale Ligii Campionilor se vor întâlni formaţiile Manchester United (Anglia) – Bayern Munchen (Germania), în tur 1-2, şi Girondins Bordeaux (Franţa) – Olympique Lyon (Franţa), în tur 1-3. Semifinalele Ligii Campionilor vor avea loc pe 20/21 aprilie (tur) şi 27/28 aprilie (retur).