Clujeanul Bogya Tamas, in varsta de 26 de ani, a castigat pentru a doua oara consecutiv Maratonul Apuseni msg systems.  Traseul de maraton cu o lungime de 41,7 km  a fost parcurs de catre castigator in 3 h 33 minute la o distanta de 30 de minute fata de ocupantul locului 2,  Florin Muntenu, din Bucuresti.
„Ma bucur ca mi-am pastrat titlul si la aceasta editie, chiar daca anul acesta traseul a fost mai lung cu 2 km  fata de editia trecuta. Pentru mine participarea la Maraton Apuseni msg systems a fost un antrenament excelent pentru Campionatul Mondial de Orientare din Elvetia de saptamana viitoare”, a declarat Bogyas Tamas.
La cea de-a doua editie  a Maratonului Apuseni msg systems au luat startul 431 de concurenti din tara si strainatate, dublu fata de 2011. Cel mai tanar concurent a avut numai 14 ani, Bogya Gergelyi, fratele castigatorului la general. Gergely a ocupat locul 3 pe podium la proba de semimaraton general si pe locul 1 la grupa 16-29.
Cel mai varstnic concurent, Gheorghe Mosion (79 de ani) din Arad, a terminat cursa de maraton 40+ pe locul 25.