Ediția a 4-a a concursului școlar ”Reciclezi pentru viitorul tău” a ajuns la final și peste 35 de tone de deșeuri reciclabile au fost colectate în această perioadă. Campionii reciclării din cele 10 școli participante au câștigat premii consistente oferite de ADI deșeuri Bistrița-Năsăud și Supercom SA – 10 biciclete mountain bike, 100 boxe portabile și 100 căști audio.

La Școala Gimnazială Bistrița-Bârgăului s-au colectat 4,9 tone de deșeuri reciclabile, iar câștigătorul bicicletei a fost elevul Darius Marton;

La Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Bistrița s-au colectat 2,8 tone de deșeuri reciclabile, iar marele premiu al concursului a revenit elevului Andrei Bogdan Mureșan;

La Scoala Gimnaziala Spermezeu s-au colectat 3,8 tone, și elevul Ruben Cătună a plecat acasă cu bicicleta mountain bike;

La Liceul Tehnologic Tirlisua s-au colectat 5,2 tone de deșeuri reciclabile și Alin Burulea a câștigat bicicleta oferită ca marele premiu;

La Colegiul Național ”George Coșbuc” din Năsăud s-au colectat 500 de kg de deșeuri reciclabile, iar marele premiu a ajuns la elevul Andrei Ros;

La Scoala Gimnaziala „Iacob si Ioachim Muresanu” Rebrisoara s-au colectat 2,5 tone de deșeuri reciclabile, iar câștigătorul bicicletei a fost elevul Dumitru Muthi;

La Școala Gimnazială Nimigea de Jos s-au adunat peste 3,32 tone de deșeuri reciclabile, iar câștigătorul bicicletei a fost Alexandru Marica;

La Școala Gimnazială „Nicolae Drăganu” din Zagra s-au adunat peste 3,1 tone, iar câștigătoarea marelui premiu a fost eleva Gabriela Ciui;

La Școala Gimnazială Budacu de Jos s-au adunat peste 4,2 tone, iar eleva Alina Vartolomei din clasa a 6-a a plecat acasă cu bicicleta mountain bike;

La Școala Gimnazială Șieu s-au adunat peste 4,7 tone, iar câștigătorul bicicletei a fost Denis Neagos.

Peste 172 de tone de deșeuri reciclabile s-au colectat în cele 40 de școli participante până acum în concursul școlar ”Reciclezi pentru viitorul tău!”

Implicarea copiilor și a profesorilor în acest concurs și bucuria copiilor din momentele de acordare a premiilor ne motivează să implementăm acest concurs școlar într-un număr cât mai mare de școli din județ. Pe lângă comunități mai curate, copiii învață cum trebuie colectate separat deșeurile și înțeleg de ce este important să reciclezi.

Hai să dăm valoare deșeurilor și să facem Bistrița-Năsăud un județ mai curat!