Oradea a omagiat-o pe  Lenke Ziszovits Popper, marea campioană de tenis din perioada interbelică, dar şi prima femeie care a condus nemijlocit tenisul orădean în calitate de membru în conducerea unui club de tenis.

Memorialul  Lenke ZiszovitsPopper, turneu naţional inclus în calendarul Federaţiei Române de Tenis, s-a disputat între 29 şi 31 august pe terenurile Clubului Sportiv „Voinţa” Oradea şi a reunit 45 de tenismeni din Oradea, Satu Mare, Salonta, Târgu Mureş, Craiova, Cisnădie, Bucureşti, Şuncuiuş, Timişoara, Şimleu Silvaniei, Zalău, Cluj, Ştei şi Bistriţa. Turneul a fost organizat de Asociaţia Tikvah, în colaborare cu DJTS Bihor.

Panoul prezent la terenurile de tenis pe toată durata turneului a prezentat participanţilor date din biografia sportivă a campioanei orădene din anii 40 dar şi tulburătorul şi tragicul ei destin. De patru ori campioană a României, dar şi campioană la dublu a Ungariei, împreună cu groful Zighy, câştigătoare a Campionatului Balcanic, Lenke şi-a adăugat la impresionantul ei palmares şi alte titluri câştigate la competiţii internaţionale. Prima femeie decorată de regele Carol al II-lea cu meritul cultural va deveni în anii ocupaţiei hortiste una din victimele holocaustului.

Tenisul de câmp bistriţean are viitor. Cel puţin asta ne spune Iulian Moga, omul care a pus pe picioare şi în teren acest sport la Bistriţa. Potrivit lui Moga, una din sportivele care a ieşit din pluton este Giulia Budnariu, cea care a câştigat un turneu la Oradea.

„Weekendul trecut, vineri am plecat la Oradea cu domnișoara Giulia Butnariu, care săptămâna trecut a făcut 10 ani și care a fost la primul ei turneu, la 12 ani, fete la Oradea.Un concurs în cadrul Federației Române de Tenis, organizat de categoria a II-a, la proba de simplu a trecut un tur cu o fată din Timișoara și în turul numărul doi a pierdut favorita numărul doi tot din Timișoara, 6-3,6-4. La dublu a făcut o figură frumoasă, chiar m-a surprins, alături de Andreea Peczer de la Zalău. Ele fac dublu de ceva vreme, de jumătate de an, și au câștigat la categoria 12 ani, au câștigat locul I după ce în semifinale au bătut favoritele unu, Mănescu și Bogdana Păun din Timișoara. Un dublu foarte bun, le-a bătut cu 10-6, pe căldură la 38 de grade, dar astea sunt condițiile. Și în final a doua zi cu surorile Zsiros din Oradea, care tot așa au câștigat în super Tai back la limită, cu 12-10 în setul decisiv, câștigând locul I la 12 ani, două fete de 10 ani.Un rezultat super bun pentru ele. Eu am fost foarte mulțumit”, a declarat Iulian Moga, antrenor de tenis de câmp.

La finalul competiției, primii clasaţi au fost răsplătiţi prin cupe, diplome şi materiale sportive specifice tenisului. Premierea a fost făcută de Emilia şi Maia Teszler din partea Asociaţiei Tikvah.