Echipa fanion a judeţului, Gloria Bistriţa, a învins în deplasare, echipa lui Marius Lăcătuş, FC Vaslui. Alb-albaştrii au câştigat cu scorul de 1-0, prin golul reuşit în minutul 23 de Adrian Hora.

Deşi pleca cu şansa a doua, elevii lui Şumudică au reuşit să înscrie încă din prima repriză printr-un şut al lui Hora din marginea careului de 16 metri. Gloria Bistriţa este la al şaselea meci fără înfrângere şi iese încet-încet din zona nisipurilor mişcătoare ale retrogradării. Gloria lui Marius Şumudică are un început bun de retur, cu trei victorii (Alba Iulia, Astra si Vaslui) si un egal (FC Timişoara). Cei doi antrenori au aliniat următoarele formaţii:

FC Vaslui – Kuciak, Hugo Luz, Papp, Zubar, Milanov, Gerlem, L. Sanmartean, Pavlovic, Delgado, Wesley, Costly

Gloria Bistrita – Albut, Homei, Frasinescu, Ciuca, Latovlevic, C. Petre, A. Muresan, Rui Tavares, Bajenaru, Hora, Moraes

Gloria Bistriţa ocupă poziţia 13 în clasamentul Ligii I, cu 24 de puncte, în timp ce FC Vaslui se află pe locul 7, având 39 de puncte, cu 4 în spatele liderului CFR Cluj.