Gloria Bistrita a susţinut, miercuri, 28 ianuarie, al patrulea şi totodată ultimul meci amical din cadrul  stagiului de pregătire din Antalya, în compania echipei FK Vojvodina Novi Sad, locul 2 în prima liga din Serbia.

Partida, care s-a disputat pe unul dintre terenurile bazei Adora Fotball Center din Belek, s-a încheiat cu victoria echipei din Serbia, scor 2-1.

Din cauza faptului ca arbitrii acestui meci au ajuns la teren abia în a doua repriza, prima parte a fost condusă de un reprezentant al Vojvodinei, fost arbitru, iar o parte din a doua repriză de medicul ACF Gloria, Dan Dragoş Crăciun, şi el fost cavaler al fluierului.
Gloria a inceput bine jocul. În minutul 9, Mărginean a şutat peste transversală, iar două minute mai tarziu Mureşan a fost aproape de a marca. În minutul 12, a fost rândul sârbilor să creeze emoţii la poarta Gloriei, dar Albuţ a scos o minge pe care scria gol. Vojvodina a ratat o nouă ocazie in minutul 14, dar in minutul 19 Gloria a deschis scorul: Enescu a şutat de la distanţă, portarul sârb a respins în faţă si, pe fază, Anca a trimis mingea in plasă. In minutul 25 Albuţ a aparat un penalti acordat pentru un fault inexistent. Vojvodina a egalat in minutul 44 prin Mrdja, deşi în prima repriză Gloria a fost stăpâna balonului. După pauză, echipa din Serbia a rămas la fel de arţăgoasă şi periculoasă pe contraatac, iar în minutul 54 Aleksici a pătruns in careu si l-a învins pe Turcas. Gloria a intrat apoi în jocul fizic al sârbilor, care au trecut pe lânga golul trei in minutul 57. Echipa noastra a avut şansa egalării în minutele 67 şi 76, prin Hora, respectiv Mureşan, însă tabela a rămas neschimbată până la final.

Bilanţul meciurilor de verificare din primul stagiu de pregătire din Antalya este de două victorii şi două înfrângeri: 2-1 cu Energia Khabarovsk (goluri Coroian – penalti şi Borbely), 1-0 cu Lokomotiv Moscova (gol Enescu), 1-2 cu VfL Wolfsburg II (gol Hora) şi 1-2 cu Vojvodina Novi Sad (gol Anca).
Mâine echipa bistriţeană se întoarce acasă, dar în data de 2 februarie Gloria va reveni in Antalya, pentru un al doilea stagiu, care va dura până pe 16 februarie.