CSM Bistrița a învins formația SCM Piteșt pe teren propriu, cu scorul de 33-21, după ce la pauză a fost 21-9. CSM Bistrița a acumulat 9 puncte și rămâne pe primul loc în Seria B a Diviziei A.

„A fost mai ușor decât mă așteptam. Piteștiul are jucătoare de mare perspectivă, mă bucur că am reușit să rupem echilibrul destul de repede, în prima repriză și de aici jocul ne-a permis să rulăm tot lotul. Le felicit pe fete pentru felul în care au abordat meciul de astăzi și pentru rezultatul final. Ne va fi din ce în ce mai greu pentru că Mureșul probabil că are ca obiectiv să revină pe prima scenă a handbalului feminin național, iar Slatina este o echipă cu tradiție ca și noi și de foarte multă vreme se zbate în Liga a II-a și din câte am înțeles au investit și ei și îți doresc foarte mult să promoveze în acest an. Am fost îngrijorat pentru că am avut o perioadă de vreo 7-8 minute în care nu am marcat, însă una peste alta am creat situații de a marca, probabil o lipsă de concentrare. Însă pe viitor lucrul acesta îl vom pune la punct”, a precizat antrenorul CSM Bistriţa, Horaţiu Paşca.

Următoarea partidă a CSM Bistriţa este programată la Târgu Mureş, echipă care a retrogradat din liga profesionistă la finele sezonului competiţional 2014-2015.