Sursa foto: Facebook/ David Popovici

David Popovici a luat o medalie de aur la Jocurile Olimpice din Paris, după ce a terminat pe primul loc proba de înot de 200 de metri liber. Atletul de doar 19 ani a completat distanța în 1:44:72, cu doar două sutimi mai puțin față de britanicul Matthew Richards, transmite digisport.ro.

Primii trei clasați au mers cap la cap și au fost despărțiți de doar 7 sutimi de secundă. Matthew Richards a încheiat cursa în 1:44:74, în timp ce Luke Hobson a obținut un timp de 1:44:79.

David Popovici s-a calificat la finală cu cel mai bun timp, care este mai bun decât rezultatul obținut în această seară: a trecut de semifinale cu 1:44.53.