În ultimele 24 de ore, 13 persoane din Bistrița-Năsăud au fost confirmate cu CoVid-19, după ce au fost procesate 84 de teste.  În județ sunt 227 de cazuri active. În același interval, au fost administrate 321 de doze de vaccin anti-covid.

  Situația epidemiologică la nivelul județului Bistrița-Năsăud, astăzi, 22.02.2021, este următoarea:

• 8627 cazuri confirmate de CoVid-19;

• 227 cazuri active (dintre care 46 izolați în spital)

• 396 decese;

• 816 persoane în carantină;

• Au fost efectuate 84 teste, dintre care 82 teste rapide;

• 13792 doze vaccinuri aduse până în prezent, 12253 doze administrate;

• 321 doze administrate ieri, 21 februarie, dintre care 210 doza 1 și 111 rapel.  

Printre noile cazuri se află doi angajați au unor creșe.  

INCIDENȚA CAZURILOR DE COVID-19 PE UNITĂȚI ADMINISTRATIV-TERITORIALE, CALCULATĂ CU FOCARE: 

LOCALITATEPOPULATIECAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE
CICEU-GIURGEŞTI14758,14
MATEI24742,43
MILAŞ12271,63
LIVEZILE52631,52
COŞBUC19881,51
LECHINŢA62111,45
ŞINTEREAG36441,37
MUNICIPIUL BISTRIŢA967181,28
LEŞU29431,02
CETATE30550,98
ORAŞ BECLEAN126220,95
DUMITRIŢA33880,89
PETRU RAREŞ37370,80
MĂRIŞELU25450,79
SÂNMIHAIU DE CÂMPIE14460,69
MONOR13430,74
CĂIANU MIC43060,70
ORAŞ NĂSĂUD116690,69
TEACA57160,70
ZAGRA34610,58
ROMULI17900,56
BUDEŞTI18220,55
TELCIU59880,50
TIHA BÂRGĂULUI67300,45
GALAŢII BISTRIŢEI25220,40
CHIOCHIŞ27390,37
DUMITRA57800,35
BUDACU DE JOS33740,30
LUNCA ILVEI32910,30
ILVA MICĂ33850,30
ŞANŢ35300,28
URIU37890,26
BISTRIŢA BÂRGĂULUI45810,22
NIMIGEA54100,18
RODNA63480,16
MAIERU82400,12
ORAŞ SÂNGEORZ-BĂI120750,08


LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here