În ultimele 24 de ore, 28 de persoane din Bistrița-Năsăud au fost confirmate cu CoVid-19, după efectuarea a 119 teste. De asemenea, 2 pacienți au fost declarați vindecați și nu a fost raportat niciun deces. La nivel național au fost depistate 3.082 de persoane infectate cu SARS CoV-2, 62 de pacienți au decedat, iar alți 1.065 sunt internați în secțiile de terapie intensivă. În același interval, au fost efectuate 15.797 de teste.

Situația epidemiologică la nivelul județului Bistrița-Năsăud, astăzi, 10.01.2021, este următoarea:

  • 7720 cazuri confirmate de CoVid-19;
  • 357 decese;
  • 6944 persoane externate (5434 externate vindecate/1510 externate);
  • 606 persoane în carantină;
  • 421 persoane izolate;
  • 119 teste efectuate, dintre care 109 la SJUB, restul la laboratoare private;
  • 1280 persoane vaccinate până în prezent (125 persoane vaccinate în 9 ianuarie 2021).

Printre cazurile noi de COVID-19 se numără și un asistent medical de la Spitalul Județean de Uregență, un angajat al unei primării din județ și un angajat al unui agent economic.

INCIDENȚA CAZURILOR DE COVID-19 PE UNITĂȚI ADMINISTRATIV-TERITORIALE, CALCULATĂ CU FOCARE:

LOCALITATEPOPULATIE INSCAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE (INS)
NEGRILEŞTI23905,86
MATEI25083,99
MUNICIPIUL BISTRIŢA945743,40
BRANIŞTEA30033,00
POIANA ILVEI15082,65
CĂIANU MIC42612,35
TEACA58012,24
COŞBUC19612,04
ORAŞ NĂSĂUD115831,81
LIVEZILE51521,75
ZAGRA34371,75
SPERMEZEU36521,64
ŞIEUŢ25741,55
CHIOCHIŞ27581,45
ORAŞ BECLEAN122361,39
BUDACU DE JOS33361,20
ŞANŢ35251,13
JOSENII BÂRGĂULUI53941,11
ŞINTEREAG36231,10
ŞIEU-MĂGHERUŞ47161,06
ŞIEU29101,03
TELCIU59471,01
LUNCA ILVEI33040,91
ILVA MICĂ34270,88
MILAŞ12200,82
PETRU RAREŞ37510,80
MĂRIŞELU25320,79
GALAŢII BISTRIŢEI25230,79
RUNCU SALVEI13220,76
SÂNMIHAIU DE CÂMPIE13380,75
MAIERU82250,73
SALVA27530,73
BISTRIŢA BÂRGĂULUI44610,67
CETATE29910,67
TIHA BÂRGĂULUI66970,60
ROMULI17820,56
URMENIŞ18260,55
BUDEŞTI18420,54
ORAŞ SÂNGEORZ-BĂI119070,50
PRUNDU BÂRGĂULUI63800,47
CHIUZA22010,45
PARVA25850,39
NUŞENI27620,36
LEŞU28570,35
LECHINŢA62280,32
RODNA63710,31
DUMITRIŢA33210,30
REBRIŞOARA48590,21
NIMIGEA53710,19
DUMITRA56650,18
FELDRU78320,13

SITUAȚIA LA NIVEL NAȚIONAL:

Până astăzi, 10 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 671.284 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

598.610 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.082 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12811692,02
2.Arad14631611,56
3.Argeș193511031,8
4.Bacău17175901,54
5.Bihor18650852,09
6.Bistrița-Năsăud7720281,63
7.Botoșani8760401,6
8.Brașov264551222,73
9.Brăila8673241,9
10.Buzău8586500,98
11.Caraș-Severin6858192,18
12.Călărași6658471,56
13.Cluj318211113,6
14.Constanța277701203,06
15.Covasna5235201,18
16.Dâmbovița15482441,84
17.Dolj160791091,59
18.Galați171561082,38
19.Giurgiu6768461,86
20.Gorj5255300,73
21.Harghita5469190,61
22.Hunedoara12257491,65
23.Ialomița7155291,8
24.Iași289221791,42
25.Ilfov259971674,69
26.Maramureș11460552,16
27.Mehedinți5224171,19
28.Mureș15649451,42
29.Neamț116171011,4
30.Olt9909630,83
31.Prahova24704391,31
32.Satu Mare7376291,43
33.Sălaj6505461,63
34.Sibiu17520501,56
35.Suceava16634771,56
36.Teleorman8185201,75
37.Timiș282382124,05
38.Tulcea5678351,63
39.Vaslui11026761,82
40.Vâlcea10327381,68
41.Vrancea7319130,64
42.Mun. București1080588253,97
43.Cazuri noi nealocate pe județe4161*-428 
 TOTAL671.2843.082 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,  530 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD9
3ARGEŞ10
4BACĂU7
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI6
8BRĂILA16
9BRAŞOV6
10BUZĂU 
11CĂLĂRAŞI42
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ10
14CONSTANŢA9
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ7
18GALAŢI5
19GIURGIU7
20GORJ8
21HARGHITA4
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA2
24IAŞI44
25ILFOV21
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI117
29MUREŞ13
30NEAMŢ11
31OLT12
32PRAHOVA5
33SĂLAJ7
34SATU MARE4
35SIBIU2
36SUCEAVA24
37TELEORMAN12
38TIMIŞ19
39TULCEA9
40VÂLCEA5
41VASLUI11
42VRANCEA1
 TOTAL530

Până astăzi, 16.654 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.01.2021 (10:00) – 10.01.2021 (10:00) au fost raportate 62 de decese (37 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj,  Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Sălaj, Sibiu, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de peste 80 de ani.

59 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.744. Dintre acestea, 1.065 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.017.624 de teste. Dintre acestea, 15.797 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 8.765 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.032 la cerere.

Pe teritoriul României, 31.382 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.637 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.398 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 72 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.917 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 ianuarie, 7.034 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 996.375 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here