Mara Ruxandra Mare, elevă la Colegiul Naţional Liviu Rebreanu din Bistriţa, a fost declarată câştigătoarea câştigătoarea concursului de clipuri video „Susțineți drepturile cuiva astăzi”, organizat de Ambasada SUA.
Concursul a fost lansat pe 8 decembrie 2016, pentru a marca Ziua Drepturilor Omului. Ambasada SUA a primit 74 clipuri video de la 24 licee și colegii din România. În finală au intrat 22 de finalişti, elevi proveniţi din licee din întreaga ţară.
„Clipurile video, cu o durată de până la două minute, au fost evaluate din punct de vedere al eficienţei în atragerea atenţiei asupra protejării drepturilor omului, originalității/creativității și calității video de un juriu compus din cetățeni americani din cadrul Misiunii Diplomatice a SUA în România.
În deschiderea ceremoniei de premiere, Adjunctul Șefului Misiunii Diplomatice a SUA, Dean Thompson, i-a felicitat pe toți participanții și i-a încurajat să rămână la fel de entuziaști în protejarea drepturilor omului„, se arată într-un comunicat remis redacţiei de Ambasada SUA.
Premiile pentru ocupanții locurilor I, II și III, și anume o cameră video GoPro (locul 1), Kindle e-readere (locul II) și aparat foto digital (locul III), au fost oferite de Ambasada SUA.
Cei douăzeci și doi de finaliști sunt:
Lea STOICA – Colegiul German “Goethe”
Denisa-Iuliana CALOMFIRESCU – Colegiul German “Goethe”
Ilinca Theodora LAZARIUC – Colegiul German “Goethe”
Alexandra COJOCARU – Colegiul German “Goethe”
Antonia Adriana GHEORGHE – Colegiul Național “I.L. Caragiale” Ploiești
Stefania-Alexandra JUKS – Colegiul Național “I.L. Caragiale” Ploiești
Ioana Cristina MOCANU – Colegiul Național “I.L. Caragiale” Ploiești
Sebastian Bogdan MUTULEA – Colegiul Național “Spiru Haret”
Astrid Mara PODARIU – Colegiul Național “Spiru Haret”
Irina STAN – Colegiul Național “Spiru Haret”
Emanuele Cristina IONESCU – Colegiul Național “Sf. Sava”
Ionut-Andrei MARTALOG – Liceul Teoretic “George Călinescu”
Vlad-Andrei COMAN – Liceul Teoretic “George Călinescu”
Karla MANEA – Colegiul Național “Sf. Sava”
Mara Ruxandra MARE – Colegiul National “Liviu Rebreanu” Bistrița
Marton NAGY – Liceul Maghiar Gherla
Teodora HARBU – Liceul Teoretic “Spiru Haret” Moinești
Raluca COADA – Liceul Teoretic “Spiru Haret” Moinești
Bianca POPA – Liceul Teoretic “Spiru Haret” Moinești
Tudor PETREA – Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”
Andrei DANDOCSI – Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”
Oana DRAGOMIRESCU – Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”
Iată şi câştigătorii concursului:
Locul I: Mara Ruxandra MARE
Colegiul Național „Liviu Rebreanu”, Bistrița, Clasa: X
Locul II: Ionut-Andrei MARTALOG, Vlad-Andrei COMAN
Liceul Teoretic „George Călinescu”, București, Clasa: X
Locul III: Marton Nagy
Liceul Maghiar din Gherla, Clasa: XII
Iată şi clipul video cu care Mara Ruxandra Mare a câştigat locul I